07

شهریور
1397

مناطق توریستی ایروان

ارسال شده توسط: مدیرسایت/ 1479 0

موزه قلعه اربونی ایروان 

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”2″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Show slideshow]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

قلعه خون یا اربونی مربوط به دوره پادشاهی اورارتو می باشد که در ارتفاع 1017 متری در شهر ایروان فعلی قرار گرفته است. این بنا در دوره پادشاهی آرگیشتی یکم ساخته شده است. این بنا اولین بنای محکم اورارتو ها در ناحیه شرق رود ارس بوده است. نام اربونی ریشه نام ایروان می باشد که در طول زمان ها تغییرکرده است. 

این مکان یکی از مراکز مهم سیاسی، اقتصادی، فرهنگی پادشاهی با عظمت آن ها بود. این منطقه بعدا تحت کنترل امپراتوری هخامنشی قرار گرفت. حفاری زود هنگام در طول قرن 19 آغاز شد که در مرحله اولیه حفاری مصنوعات هخامنشی، مانند سفالگری، کمربند، دستبند، مهره، ظروف مختلف، کلاه، سکه های نقره و… کشف شد.

 

بنای یادبود قتل عام ارامنه

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”14″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Show slideshow]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

زیزرناکابرت نام بنای یادبودی است که به یاد کشته شدگان ارمنی به دست ترک های عثمانی که در سال 1915 میلادی روی داد
ساخته شده است. این بنا بر فراز دره هرازدان در شهر ایروان پایتخت ارمنستان قرار دارد و در سال 1965 به نشان پنجاهمین سالگرد نسل کشی ارمنی ها برپا شد. 

معماری آن توسط کالاشیان و مکرچیان انجام شده است. نام این بنا در زبان ارمنی به معنی قلعه پرستوها می باشد. 12 ستون نمایانگر 12 استانی است که ارامنه در آنجا قتل عام شدند و در میان این ستون ها آتش جاویدان قرار دارد که نشانگر روح و روان خاموشی ناپذیر ارامنه است. به این علت نام این مکان قلعه پرستو گذاشته شده است که پرستو پرنده ای است که همیشه به آشیانه خود برمی گردد حتی اگر آشیانه اش نابود شده باشد.

ستون 44 متری کنار آن نماد زایش دوباره ارامنه است. در طول بوستان اطراف بنا دیواری 100 متری قرار دارد که نام شهرها و روستاهایی که نسل کشی در آنها صورت گرفته بر روی آن نوشته شده است. 

 

مجموعه تفریحات آبی

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”13″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Show slideshow]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

مجموعه تفریحات آبی شامل استخرموجداروسرسره های آبی می باشد این مجموعه روباز تفریحات آبی در دو هكتار، شامل استخر شنای موج دریا، جكوزی بار، سرسره‌های آبی،‌ بازی‌های آبی، استخر كودكان و … مسابقات و بازی‌های بسیاری در این
پارك آبی برگزار می‌شود. اجرای موسیقی زنده، رستوران غذاهای دریایی، بار سرونوشیدنی‌ها از دیگر امكانات مجموعه است.

 

گالری ملی ارمنستان

 

گالری ملی ارمنستان یکی ازمهمترین موزه های هنری دنیاست که سال1921 تاسیس شده. مجموعه‌ای غنی با بیش از ۱۹۰۰۰ اثر از هنرمندان روس، ارمنی و اروپای غربی. برخی از آثار از موزه‌های هریتاژ (سنت پترزبورگ) و ترتیاكوف (مسكو) به این موزه انتقال داده شد. آثار هنرمندان ارمنی قرون هفده و هجده میلادی و مجموعه خانواده لازارِو، بنیانگزاران موسسه زبان‌های شرقی درمسكو، موزه را غنا بخشیده است. بخشی از موزه به هنرمندان ارمنی خارج از كشور اختصاص دارد.

آثار بی‌نظیری از هنرمندان اروپای غربی همچون وان دایك و روبنس نیز در این موزه نگهداری می‌شود. هنرمندان ارمنی آثار زیبایی را بر مبنای فرهنگ و آداب و رسوم خود خلق كرده‌اند كه برای شیفتگان هنر و علاقه‌مندان به فرهنگ ارمنستان بسیار جذاب است.

 

مسجد کبود ایروان

 

این مسجد در مرکز شهر واقع شده و گنبدی به رنگ لاجوردی دارد. مسجدی کبود در مرکز شهر ایروان، پایتخت ارمنستان است در ایروان قدیم (دورهٔ ایرانی) ۸ مسجد وجود داشته‌است که اکنون از میان این مساجد، تنها مسجد جامع کبود ایروان باقی مانده‌است. این مسجد در بین سال‌های ۱۳۷۵ تا ۱۳۷۹ خورشیدی توسط معماران ایرانی بازسازی شد. در ارمنستان تمبر و پاکت پستی مسجد کبود ایروان نیز منتشر شده‌است.

 

پارک پیروزی ایروان

 

این پارک دربالای کاسکادواقع شده و نام ارمنی آن هاقتاناک میباشد. هاقتاناک به معنی پیروزی می باشد در این پارک شهر بازی و رستوران های کوچک با موسیقی زنده وجود دارد همچنین در این پارک یک دریاچه کوچک وجود دارد که می توانید با کرایه قایق های پارویی در این دریاچه اوقات خوشی را سپری کنید در انتهای این پارک زیبا مجسمه زیبای مادر ارمنستان وجود دارد که در پایین توضیحاتی در این مورد نوشته ایم که در زیر این مجسمه موزه جنگ ارمنستان واقع می باشد که دیدن آن خالی از لطف نیست.

مام ارمنستانبه ارمنی: Մայր Հայաստան تلفظ: مایْر هایاستان تجسم شخص‌گونه از مفهوم ارمنستان است. قابل مشاهده‌ترین اقتباس از این تجسم، تندیسی به نام مام ارمنستان است که در پارک پیروزی بر فراز شهر ایروان پایتخت ارمنستان ساخته شده‌است.

تندیس کنونی مام ارمنستان، به‌جای تندیس ژوزف استالین در این پارک نشسته‌است. مجسمه استالین یادمان پیروزی در جنگ بزرگ میهنی شوروی بود. تندیس استالین در سال ۱۹۶۷ برداشته شد (که دو کارگر نیز در جریان آن کشته شدند) و مجسمه مام ارمنستان که توسط آرا هاروتیونیان طراحی شده جای آن را گرفت.

 

مجموعه هامالیر

 

این مجموعه شامل موزه و بنای یادبود و سالن کنسرت می باشد. این پارک در ایروان واقع شده و یک استادیوم بزرگ در قسمت ورودی این پارک قرار دارد که محل برگزاری مسابقات و جشن های دولتی و کنسرت ها می باشد در پشت این سالن یادبود کشتار ارامنه قرار دارد که در زیرزمین این محل یادبود یک موزه هم در مورد کشتار ارامنه وجود دارد.روی تپه‌ای در پارك تسیتسرناكابرد بنای یادبود قربانیان كشتار دسته جمعی قرار گرفته است همه ساله در ۲۴ آوریل هزاران نفر از ارمنیان در این محل جمع می‌شوند تا به این قربانیان ادای احترام كنند.

 

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید