صفحه نخست > گرجستان > تحصیل در گرجستان

تحصیل در گرجستان

تحصیل در گرجستان از سن 6 سالگی آغاز می شود. دانش آموز ابتدا باید یک دوره 6 ساله تحصیلات ابتدایی را تا سن 12 سالگی بگذراند. بعد از گذراندن این دوره دانش آموزان وارد دوره ای 3 ساله می شوند که از 13 سالگی آغاز و در 15 سالگی به پایان می رسد.

هر فردی در کشور گرجستان ملزم است این دوره 9 ساله تحصیلی را پشت سر بگذراند و آموزش و پرورش تا 15 سالگی در این کشور الزامی است. دانش آموزان این امکان را دارند که تا سال نهم تحصیلی از آموزش و پرورش رایگان استفاده کنند. در نهایت اگر شخصی بخواهد مدرک دیپلم متوسطه را کسب نماید باید دوره 3 ساله دبیرستان را (از سن 15 تا 18 سالگی) در یکی از دبیرستان ها یا مدارس فنی کشور گرجستان به پایان برساند.

هر فرد پس از پشت سر گذاشتن امتحانات پایان دوره متوسطه موفق به اخذ مدرک دیپلم کشور گرجستان می شود. سال تحصیلی در تمام مقاطع از سپتامبر آغاز می شود و تا ماه جون ادامه پیدا می کند.

ادامه تحصیل در گرجستان

بیش از 60 موسسه آموزش عالی برای ادامه تحصیل در گرجستان وجود دارد که همگی آن ها تحت پوشش دولت گرجستان می باشند. علاوه بر دانشگاه های دولتی دانشگاه های خصوصی فراوانی در این کشور وجود دارد که تعداد آن از دانشگاه های دولتی بیشتر می باشد. موسسات آموزشی این کشور به دو دسته دانشگاه های تربیت مدرس که تمامی مقاطع را پوشش می دهد و دانشگاه هایی که فقط در مقطع لیسانس فعالیت دارند تقسیم بندی می شود.

هزینه تحصیل در گرجستان

دانشگاه ها در کشور گرجستان به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم میشوند. هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی سالانه 4,500 لاری و دانشگاه خصوصی 10,000 لاری است.

باید خاطر نشان کرد که در صورت تحصیل در دانشگاهی به زبان گرجی، فرد باید هفته ای ۱۸ ساعت زبان گرجی را در دانشگاه مورد نظر بگذراند و هزینه این دوره ماهیانه 300 لاری است.

رشته های تحصیلی دانشگاه های گرجستان

امروزه در حدود ۲۰ دانشگاه دولتی و حدود ۳۰ دانشگاه خصوصی در گرجستان در حال فعالیت هستند که رشته های تحصیلی متنوعی را در مقاطع مختلف و به زبان گرجی و انگلیسی ارائه می کنند. دانشگاه دو ملیتی آمریکائی گرجی با نام دانشگاه قفقاز برجسته ترین دانشگاه این کشور می باشد .

دانشگاه های ایرانی پیام نور و دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این کشور شعبه دارند.

برترین رشته های تحصیلی در گرجستان به صورت زیر است:

تحصیل در گرجستان رشته پزشکی عمومی MBBS 6 ساله

تحصیل در گرجستان رشته دندانپزشکی BDS 5 ساله

تحصیل در گرجستان رشته داروسازی Pharm 4 ساله

تحصیل در گرجستان رشته فیزیوتراپی ۴ ساله

تحصیل در گرجستان کارشناسی مدیریت بازرگانی BBA 4 ساله

تحصیل در گرجستان کارشناسی ارشد مدیریت MBA 2 ساله

مدارک صادره از دانشگاه های گرجستان مورد تایید تمامی کشور های اروپایی، آمریکایی و کانادا می باشد.

شرایط پذیرش دانشگاه های گرجستان

برای گرفتن پذیرش قطعی از دانشگاه های گرجستان، مدارک تحصیلی شما باید توسط وزارت آموزش این کشور تایید شود و در مجموع شرایط دشواری برای گرفتن پذیرش تحصیلی وجود ندارد و مراحل پذیرش یک پروسه اداری است و گزینش علمی صورت نمی گیرد.

زبان تحصیلی در گرجستان بیشتر گرجی و انگلیسی است و در مواردی هم روسی یا زبان های دیگر است. بسیاری از دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در گرجستان دوره آموزش زبان گرجی را ارائه می کنند. دانشگاه ایلیا در تفلیس ISU که معتبرترین دانشگاه این کشور می باشد برای دانشجویان غیر گرجی زبان، گذراندن ۱۳۰ ساعت آموزش زبان گرجی را الزامی میداند. در برنامه آموزش زبان گرجی این دانشگاه هر دانشجو میتواند حداکثر ۱۸ ساعت در هفته برای زبان گرجی آموزش ببیند.

زمان پذیرش در دانشگاههای گرجستان دو نوبت در سال و در ماه های مارچ (اسفند/فروردین) و سپتامبر (شهریور/مهر) می باشد.

اعزام دانشجو به گرجستان

یکی ازخدماتی که به صورت تخصصی توسط هلدینگ آریا ارائه می شود اعزام دانشجو به گرجستان است. آریا با بهره گیری از کارشناسان خبره می تواند بهترین مشاوره را در این زمینه به شما بدهد.

برای اطلاعات اخذ اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با آریا می توانید بصورت حضوری به یکی از 4 شعبه ما در تفلیس مراجعه کرده و یا از طریق لایوچت و تلگرام از هر جای دنیا با ما ارتباط برقرار کنید.

دانشگاه های گرجستان

امروزه کشور گرجستان با پیشرفت‌ هایی که در عرصه‌ های علمی و صنعتی داشته، بستر مناسبی را برای دانشجویان و دانش پژوهان کشورهای در حال توسعه فراهم آورده است. کیفیت و امکانات روز دنیا به همراه شرایط ارزان زندگی در باکو و سایر شهرهای گرجستان به ویژه تفلیس، این کشور را به عنوان یک کشور ایده آل برای ادامه تحصیل و یافتن فرصت‌ های شغلی مورد نظر تبدیل نموده است.

لیست برخی از دانشگاه های برتر گرجستان به شرح زیر است:

Tbilisi Ivane Javakhishvili State University

Tbilisi State Medical University

Georgian Technical University (Tbilisi)

Ilia State University

International School of Economics at Tbilisi State University

Batumi Shota Rustaveli State University

Akaki Tsereteli State University (Kutaisi)

Telavi Iakob Gogebashvili State University

Gori University

Sokhumi State University

Akhaltsikhe State Education University

Shota Meskhia Zugdidi State University

Tbilisi Vano Sarajishvili State Conservatory

Tbilisi State Academy of Arts

Shota Rustaveli University of Theater and Cinema (Tbilisi)

Batumi Art Teaching University

Batumi State Maritime Academy

دانشگاه دولتی تفلیس

دانشگاه دولتی تفلیس (Tbilisi State University) در سال 1918 تاسیس شده و در حال حاضر ۳۵ هزار دانشجو دارد. دانشگاه دولتی تفلیس بزرگ‌ ترین و قدیمی‌ ترین دانشگاه در منطقه قفقاز می‌باشد. این دانشگاه در حال حاضر به نام دانشگاه جواخشویلی (Javakhishvili) نیز شناخته می‌شود و علامت اختصاری آن TSU است.

دانشگاه جواخشویلی، یکی از دانشگاه‌ های مطرح بلوک شرق می‌ باشد که بیش از 1 قرن سابقه فعالیت دارد. این دانشگاه در بیش از 55 رشته، فرصت‌ های تحصیلی در مقطع دکترا ارائه کرده است که فهرست کامل آن، در نشانی اینترنتیhttps://www.tsu.ge/en/study/doctor در دسترس می‌باشد. رشته‌های فوق لیسانس این دانشگاه از ریاضیات و فیزیک گرفته تا حقوق و مهندسی، در بیش از 67 رشته در دسترس می‌باشد.

دانشگاه دولتی ایلیا

دانشگاه دولتی ایلیا (Ilia State University) که نام آن اشاره به ایلیا چاوچاوادزه نویسنده معروف گرجی دارد از آدرس اینترنتی http://iliauni.edu.ge/en قابل دسترس است. از زمان تاسیس این دانشگاه حدود 10 سال می گذرد. دانشگاه دولتی ایلیا چاوچاوادزه در رشته های هنری، فنی و مهندسی مقطع فوق دیپلم، کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می پذیرد.

دانشگاه دولتی پزشکی تفلیس

دانشگاه دولتی پزشکی تفلیس (Tbilisi State Medical University) در گذشته یکی از دانشکده‌ های دانشگاه دولتی تفلیس محسوب می‌ شد، امروزه با ۵ هزار دانشجو مهم‌ ترین دانشگاه علوم پزشکی در منطقه قفقاز محسوب می‌شود. این دانشگاه در نشانیhttp://tsmu.page.tl قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *